Endring av validering på utleverere – utfylling av virksomhetens opplysninger i Adresseregisteret, sertifikat og melding
Endringene er planlagt i Reseptformidlerens testmiljø (RF test2) 20.10.2025 og i produksjon 15.11.2025.
Planlagte endringer
Informasjonen som allerede valideres i dag må fortsatt være korrekt da disse sjekkene videreføres. Organisasjonsnummeret som sendes med meldingene i dag skal ikke endres – se denne siden for allerede eksisterende valideringer.
Endring i sertifikat og Adresseregisteret vil bli nødvendig for en del virksomheter – se punkt 2.For virksomheter som er en del av en kjede: Virksomheten skal registrere organisasjonsnummer for underenhet/lokasjon i OU-feltet til sertifikatet. Det samme organisasjonsnummeret skal være registrert på underenhetens HER-id i Adresseregisteret. Reseptformidleren bruker HER-id som er sendt med i meldingen til oppslag i Adresseregisteret.
Ellers skal sertifikatet fylles ut med organisasjonsnummer i OrganizationIdentifier i Cert:Subject (tidligere "SERIALNUMBER"), og det samme organisasjonsnummer skal være knyttet til virksomhetens HER-id i Adresseregisteret
Flere detaljer
For underenheter: Det skal fremgå av Enhetsregisteret at underenhetens organisasjonsnummer er registrert som underenhet til hovedenhetens organisasjonsnummer.
For underenheter: OU-feltet på sertifikatet (Cert:Subject:OU) skal være fylt ut på rett format, der underenhetens organisasjonsnummer må være representert. Formatet skal være
ER:NO-<organisasjonsnummer til underenhet>-<organisasjonsnavn til underenhet>
Virksomheter som ikke bruker underenheter kan ha OU-feltet utfylt, men OU-feltet skal ikke inneholde organisasjonsnummer
OrganizationIdentifier i Cert:Subject må inneholde organisasjonsnummeret som identifiserer hovedenheten (som før).
<MsgHead/MsgInfo/Sender> i Hodemelding må inneholde korrekte organisasjonsnummer:
"ENH"-identifikator skal inneholde hovedenhetens organisasjonsnummer
"LOK"-identifikator er ikke obligatorisk, men dersom LOK sendes med skal den inneholde underenhetens organisasjonsnummer
For apotek: "AKO"-identifikator skal inneholde konsesjonsnummer for apotek (som før).
Apotek skal være registrert i konsesjonsregisteret til DMP med tilhørende gyldig konsesjon
Bandasjister som bruker underenheter skal ha registrert i Adresseregisteret det organisasjonsnummeret som er registrert i oppgjørsavtalen med HELFO (SAR-nummer)
Ellers - når bandasjist benytter hovedenhet: Organisasjonsnummeret som er knyttet til HER-id i Adresseregisteret skal være det som er registrert i OrganizationIdentifier i Cert:Subject på sertifikatet – dette organisasjonsnummeret skal også være det samme organisasjonsnummeret som er registrert i oppgjørsavtalen med HELFO (som før).