Ersa 20942: Sette virkestoffene morfin, kodein og petidin tilbake i hierarki

Ersa 20942: Sette virkestoffene morfin, kodein og petidin tilbake i hierarki

Dato

26.02.2020

Ersa saksnr. / tittel

Ersa 20942: Sette virkestoffene morfin, kodein og petidin tilbake i hierarki

Innmelder

Legemiddelverket

Saksbehandler(e)

Bjørg Overby

Ansvarlig

Helga Festøy

Til behandling

Virkestoffene morfin, kodein og petidin settes tilbake i hierarki

Anbefaling fra Endringsforum

Saken ble behandlet i Endringsforum 12.3, og anbefales videresendt til Endringsrådet for beslutning.

SLV legger ut testfil og info. Frist for testing eller tilbakemelding om behov for mer tid settes til utgangen av april.

Endringsråd

25.03.20

Beslutning Endringsråd

Virkestoffene morfin, kodein og petidin settes tilbake i hierarki. Legemiddelverket koordinerer leveringstidspunkt med Helse Vest og eventuelt andre aktører som må gjøre endringer.

Innhold

Aktører

Saken har vært forelagt følgende grupper og vurdering:

[ ] Apotek

[ ] Bandasjist

[ ] Legemiddelverket

[ ] Rekvirent

[ ] RF

[ ] Helfo

[ ] Standardisering

[ ] FM

[ x ] Endringsforum

[ ] Andre

Bakgrunn

Virkestoffene morfin, kodein og petidin ble tatt ut av hierarki i 2014. Det er uheldig at de tre virkestoffene ble tatt ut av hierarki fordi det kan innebære en risiko for at legen, ved skifte av legemiddelform, virkestofforskriver to legemidler med samme terapeutiske virkestoff uten å være klar over det, hvis det ikke er synlig i EPJ. Det kan også gi en risiko for forskrivning av feil styrke.

I tillegg har dette konsekvenser for prosjektet SAFEST når det skal leveres nytt innhold i SAFEST-løsningen da det blir mangler for de tre virkestoffene.

Derfor vil Legemiddelverket tilbakeføre disse virkestoffene i hierarki.

Virkestoffene i stoffmodulen har ligget ordnet i hierarki siden 2010 (fra og med FEST-versjon 2) i tråd med Helsedirektoratets krav om mest mulig bruk av forskrivning på virkestoff. Det terapeutiske virkestoffet, «moren», ligger til grunn for virkestofforskrivningen på basis av FEST-meldingen.

 Eksempel: enalapril. De fullstendige stoffene enalaprilathydrat og enalaprilmaleat ligger som «døtre» under enalapril i stoffmodulen. Se vedlegget som illustrerer hvordan dette ligger i FEST-meldingen.

Vurdering og anbefaling

NHN støtter forslaget. Det er positivt at virkestoffene morfin, kodein og petidin tas inn igjen i hierarkiet. Det er viktig for å kunne virkestofforskrive på de aktuelle virkestoffene, samt viktig for å kunne varsle cave på terapeutisk virkestoff, "moren".

Saken ble behandlet i Endringsforum 12.3, og anbefales videresendt til Endringsrådet for beslutning. SLV legger ut testfil og informasjon på sine nettsider for de som ønsker å teste konsekvenser. Frist for testing eller tilbakemelding om behov for mer tid settes til utgangen av april.

Konsekvenser og avhengigheter

Legemiddelverket har behov for å avklare om det vil ha noen konsekvenser i Eresept-kjeden.
For Helse-Vest RHF betyr dette at de må sikre at egen løsning kan håndtere endringen.

Konsekvenser for EPJ:

Det er nødvendig med en avklaring i Endringsforum om det er noen.

Konsekvenser for apotek:

Ingen endring.

Endringer i e-resept dokumentasjonen

[ ] Arkitektur

[ ] Funksjonelt

[ ] Rekvirentkrav

[ ] Meldingsdefinisjoner

[ ] Kodeverk

Forslag til ny eller endret tekst i dokumentasjonen

Ingen endring.

Krav til leveringstid

Legemiddelverket ønsker å gjennomføre denne endringen innen utgangen av juni slik at det er klart til SAFEST skal ferdigstilles høsten 2020.

 Vedlagt er kopi av brev sendt til Helse Vest RHF 25.februar 2020 med krav om foreløpig svar og informasjon om Legemiddelverkets ønske med svarfrist 9.mars.

Helse Vest har svart at de aksepterer at stoffene settes tilbake i hierarki.

Legemiddelverket koordinerer leveringstidspunkt med Helse Vest og eventuelt andre aktører som må gjøre endringer.

Evt økonomiske og/eller administrative konsekvenser

Ingen særskilt finansiering.