Ersa 20446: Magistrelle bestanddeler og navn i feltet for Tilberedelsesopplysninger

Ersa 20446: Magistrelle bestanddeler og navn i feltet for Tilberedelsesopplysninger

Type sak

Beslutningssak

Dato

14.08.19

Innmelder

Direktoratet for e-helse v/Anne Lien

Saksbehandler(e)

Sissel Bakken

Ansvarlig

Hilde Lyngstad

Til behandling

Det anbefales at FM ikke lenger legger magistrelle bestanddeler og navn i feltet for Tilberedelsesopplysninger.

Anbefaling fra Endringsforum

Foreslått endring støttes.

Endringsråd

25.09.2019

Beslutning Endringsråd

Det gjennomføres en endring slik at FM ikke lenger legger magistrelle bestanddeler og navn i feltet for Tilberedelsesopplysninger.

Saksunderlag

Aktører

Saken har vært forelagt følgende grupper og vurdering:

Apotek
Bandasjist
Legemiddelverket
Rekvirent
RF
Helfo
Standardisering
FM
Endringsforum
Andre

Bakgrunn

Forskrivningsmodulen (FM) har implementert en funksjon for magistrelle resepter der navn på blandingen, samt bestanddeler automatisk legges i feltet for Tilberedelsesopplysninger i tillegg til at det sendes i strukturerte felter.

Årsaken til dette er at apotek tidligere ikke kunne lese inn de strukturerte feltene i en magistrell e-resept. I ny løsning for magistrelle resepter i FarmaPro leses det imidlertid inn både bestanddeler og navn på blandingen fra strukturerte felter i M1. Funksjonen for å legge bestanddeler og navn i feltet for Tilberedelsesopplysninger er derfor unødvendig og det er ønskelig at det avvikles for å unngå potensielle feilsituasjoner når en rekvirent fornyer, eller fornyer med endring på en magistrell resept.

Vurdering og anbefaling

Det er ikke lenger behov for at FM legger magistrelle bestanddeler og navn i feltet for Tilberedelsesopplysninger. Funksjonen fører til at det blir unødvendig mye informasjon i feltet for Tilberedelsesopplysninger, noe som igjen kan føre til at nødvendige opplysninger blir oversett på apoteket. Det anbefales en endring i FM slik at magistrelle bestanddeler og navn ikke legges i feltet for Tilberedelsesopplysninger.

Saken ble behandlet i Endringsforum 12.september. Det var ingen innvendinger mot at endringen gjennomføres, og det ble poengtert at dette er ihht gjeldende e-reseptdokumentasjon.

Konsekvenser og avhengigheter

Magistrelle bestanddeler og navn på den magistrelle blandingen vil ikke lenger sendes i feltet for Tilberedelsesopplysninger fra FM, men sendes i strukturerte felter som spesifisert. Eventuelle opplysninger om tilberedning som rekvirenten selv skriver inn i feltet, vil sendes med i M1 på vanlig måte.

Konsekvenser for EPJ Ingen kjente dersom EPJ ikke benytter seg av opplysninger om magistrelle bestanddeler og navn i feltet for Tilberedelsesopplysninger.

EPJ-leverandører må vurdere sine systemer og melde tilbake så fort som mulig og innen utgangen av september dersom dette skaper problemer. Konsekvenser for Apotek Magistrelle bestanddeler og navn vil ikke lenger vises i feltet for Tilberedelsesopplysninger, men vises fra strukturerte felter som leses inn fra resepten.

Konsekvenser for EPJ

Ingen kjente dersom EPJ ikke benytter seg av opplysninger om magistrelle bestanddeler og navn i feltet for Tilberedelsesopplysninger. Som nevnt over er endringen ihht gjeldende dokumentasjon.

 Konsekvenser for Apotek

Magistrelle bestanddeler og navn vil ikke lenger vises i feltet for Tilberedelsesopplysninger, men vises fra strukturerte felter som leses inn fra resepten.

Endringer i e-resept dokumentasjonen

Arkitektur
Funksjonelt
Rekvirentkrav
Meldingsdefinisjoner
Kodeverk

Forslag til ny eller endret tekst i dokumentasjonen

Ingen endring.

Krav til leveringstid

Endringen er planlagt i FMs Q1 2020-leveranse.

Evt økonomiske og/eller administrative konsekvenser

Ingen særskilt finansiering.